1 kašičica direktno u saksiju i orhideja cvjeta skoro non-stop: Nema plijesni, boIesti i imam 5 puta više cvjetova

1 kašičica direktno u saksiju i orhideja cvjeta skoro non-stop: Nema plijesni, boIesti i imam 5 puta više cvjetova

Ako želite da vaša orhideja obilno i dugo cvjeta, ključno je koristiti odgovarajuće gnojivo, a jedan poseban sastojak pruža esencijalne hranjive tvari i istovremeno podstiče rast i cvjetanje i postupak je jednostavan, a poznavanje ovog trika omogućit će vam uzgoj zadivljujućih orhideja.

Prvi korak je osigurati idealne uslove za biljku, uključujući pravilan smještaj koji omogućava dovoljno svjetlosti, ali bez izlaganja direktnoj sunčevoj svjetlosti, pravilno zalijevanje je također ključni faktor, a metoda namakanja pomaže da voda ravnomjerno prodre i istovremeno spriječi truljenje korijena.

Redovno provjeravajte stanje korijena kako biste izbjegli pretjerano zalijevanje i zelena boja korijena znači da biljka ne treba vodu, dok blijed ili smežuran korijen ukazuje na potrebu za zalijevanjem.

Da biste produžili vlažnost kore, uronite je u posudu s vodom na 20-30 minuta, a što se tiče gnojiva, orhidejama je potrebno ono bogato kalijem, jer ovaj element podržava razvoj većih i intenzivnije obojenih cvjetova i češnjak se može koristiti kao prirodno gnojivo – nije ga potrebno guliti, jer ljuska sadrži dragocjene minerale poput kalija, fosfora, kalcija i magnezija, kao i vitamine B kompleksa.

Suhi češnjak je također učinkovit, a jedna kašika osušenog češnjaka potopi se u kipuću vodu i češnjak stavite u teglu s poklopcem, prelijte vrućom vodom i ostavite da se ohladi, te nakon toga, smjesa je spremna za upotrebu.

Prije korištenja, dobro promiješajte i procijedite kroz grubo cjedilo, dodajte vodu da ukupna količina iznosi jednu litru i nakon zalijevanja orhideje, koristite bocu s raspršivačem kako biste gnojivo nanijeli na lišće, a ovo ne samo da osigurava potrebne hranjive tvari, već služi i kao prirodni insekticid.

Ako želite dodatno njegovati lišće, pamučnu krpicu ili vatu namočite u ovu mješavinu i nježno prebrišite listove, ovaj postupak pomaže da lišće ostane sjajno i zdravo i ovo gnojivo nanosite na korijen svake dvije sedmice, vodeći računa da višak tekućine dobro iscuri.

Najbolje vrijeme za zalijevanje je rano ujutro, kako bi višak vlage imao dovoljno vremena da ispari, a ova praksa ne samo da potiče rast, već štiti biljku od gljivičnih oboljenja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *