Sarajevo je glavni grad Bosne i Hercegovine, a uz to grad veoma bogate historije gdje se spajaju Osmanska i Austro-ugarska kultura. Grad u kome je opstala multikulturalnost, uprkos bogatoj historijskoj priči. Ovdje ćemo vam govoriti o mjestima koja trebate posjetiti u Sarajevu. Jedna posjeta neće biti dovoljna da vidite sve ono što Sarajevo nudi, ali možete nešto ostaviti i za narednu posjetu.
Baščaršija
Baščaršija je historijska jezgra Sarajeva. Za vrijeme Osmanskog cartsva, Baščaršija je bila centar glavnih društvenih dešavanja. Na Baščaršiji se, osim zanatskih radnji, nalaze najpoznatije sarajevske aščinice. Nemojte napustiti Sarajevo bez da ste probali ćevape, burek ili ipak neko drugo jelo iz bogate tradicionalne ponude. Dok šetate Baščaršijom i gledate arhitekturu Osmanskog doba, imat ćete osjećaj da koračate kroz prošlost, te će posebna energija ispuniti vašu dušu. Kada vas prisustvo turista koji se trude napraviti što bolje fotografije vrati u realnost, bacite komadić hljeba golubovima koji će vam mahanjem krila izraziti dobrodošlicu.
Otiđite do sebilja i napijte se vode. Jedini preostali sebilj je upravo sebilj na Baščaršiji. Pomenuti sebilj je izgrađen po naredbi bosanskog vezira Mehmed-paše Kukavice 1753. godine, a 1891. godine biva porušen. Sebilj koji danas krasi Sarajevo i sa razlogom važi za značajan spomenik svog doba, izgrađen je 1913 godine, a projektirao ga je arhitekta Aleksandar Wittek koristeći nacrte sebilja građenih u 16. stoljeću. Prenosi se da je u sebilju prvobitno bio službenik koji je punio posude vodom i dijelio ih žednim prolaznicima.
Gazi-husrev begova džamija
Gazi-husrev begova džamija je poznata i kao Begova džamija. Dao ju je izgraditi Gazi-Husrev beg, a arhitekt Adžem Esir Ali je bio zadužen za njenu izgradnju. Gazi-husrev beg je na Baščaršiji podigao medresu, hamam, biblioteku, Morića han, Sahat kulu i Gazi-husrev begov bezistan. Interesantan podatak jeste da je Gazi-husrev begova džamija prva džamija u svijetu koja je dobila električno osvjetljenje 1898. godine.
Legenda kaže da ko god se napije vode sa Baščaršije, tačnije sa česme koja se nalazi uz Begovu džamiju, ponovo će se vratiti u Sarajevo.
Vječna vatra
Vječna vatra je spomenik žrtvama Drugog svjetskog rata u Sarajevu. Spomenik je smješten u centru grada, između glavne pješačke ulice- Ferhadije i ulice Maršala Tita. Naime, za vrijeme Drugog svjetskog rata, Sarajevo su okupirale njemačke nacističke snage. Sarajevo biva oslobođeno 6.4. 1945. godine i taj datum se obilježava kao Dan grada Sarajeva. Spomenik: „Vječna vatra“ biva napravljen 6.4. 1946.godine.
Katedrala Srca Isusova
Izgrađena je na inicijativu nadbiskupa Josipa Stadlera. Arhitekt je bio Josip Vancaš. 2005. Godine je katedrala proglašena za nacionalni spomenik. Na trgu ispred katedrale se nalazi i spomenik papi Ivanu Pavlu II, podignut 2014. godine.
Stara pravoslavna crkva( Crkvih Arhanđela Mihaila i Gavrila)
Predstavlja jedan od najstarijih kulturno- historijskih spomenika grada. Crkva datira iz 16. Stoljeća, a smatra se da je još i starija. Uz crkvu se nalazi Muzej Stare pravoslavne crkve osnovan 1889. Godine i smatra sejednim od najznačajnijih pravoslavnih muzeja na svijetu.
Sarajevska sinagoga
Treća je po veličini Evropi, sagrađena je 1902. Godine. Graditelj Ludwig Jungwirth je predvodio građevinske radove, a sagrađena je po projektu Karla Paržika. Za oslikavanje sinagoge zaslužan je Ludwig Oisner. U Muzeju Jevreja ćete saznati nešto više o kulturi i historiji Jevreja.
Latinska ćuprija
Latinska ćuprija je jedan od najstarijih mostova u Sarajevu, a rijeka koja teče ispod mosta je rijeka Miljacka. Zanimljiva činjenica jeste da se događaj koji je bio povod za početak Prvog svjetskog rata odigrao upravo u blizini Latinske ćuprije. Gavrilo Princip je u blizini Latinske ćuprije 1914. godine izvršio atentat na austrougarskog prestolonasljednika Franca Ferdinanda i njegovu suprugu Sofiju.
Muzej Sarajeva
Pored Latinske ćuprije ćete vidjeti Muzej Sarajeva. U muzeju možete vidjeti izložbu koja pokazuje kako je to Sarajevo izgledalo za vrijeme vladavine Austro-ugarske.
Zemaljski Muzej Bosne i Hercegovine
Najveći muzej Bosne i Hercegovine je Zemaljski muzej, osnovan je 1888. godine za vrijeme austro-ugarske vladavine. Proejkat za zgradu je uradio arhitekt Karlo Paržik, a zgrada se sastoji od aerehološkog, etnološkog i odjeljenja prirodnih nauka. Smatra se da je najznačajniji eksponat koji se tu nalazi Sarajevska hagada, tradicionalna jevrejska knjiga koja je donešena u Sarajevo od sttrane Sefarda koji su bili u progonu iz Španije.
Vijećnica
Sarajevska vijećnica datira iz austro- ugarskog perioda. Sa upotrebom je počela 1896. godine. Tokom opsade grada Sarajeva je granatirana i 80% književnog blaga i dokumenata je nestalo. Obnovljena je i ponovo otvorena 2014. godine. Jenda je od najveličanstvenijih graevina i redovno izaziva duševljenje kod posjetilaca.
Tunel spasa
Tunel spasa je sarajevski tunel napravljen nakon opsade Sarajeva 1993. godine. Opsada Sarajeva je započela 6.4.1992.godine i to je bila jedna od najdužih opsada u historiji. Opsada grada Sarajeva je trajala 1 425 dana. Tunel spasa je omogućio prenos hrane, oružja, potepština. Ulaz u tunel se nalazio ujednoj porodičnoj kući koja će nakon završetka rata postati muzej.
Trebevićka žičara
Otvorena je 1959. godine, a tokom opsade Sarajeva je potpuno uništena. 2018. godine je svečano otvorena na Dan grada Sarajeva. Jedna je od najposjećenijih atrakcija u gradu i dnevno je posjete stotine turista iz Bosne i regiona.
Žuta Tabija
Pruža najljepši panoramski pogled. Sagrađena je 1809. godine. Pucanje topa za vrijeme Ramazana sa Žute Tabije se tradicionalno održava i danas.
Sarajevo se razvijalo velikom brzinom nakon Drugog svjetskog rata. Grad je bio jedan od najvažnijih inudtrijskih centara Jugoslavije. 1980.godine je Sarajevo izabrano za domaćina 14. Zimskih igara. Upoznati olimpijsko Sarajevo možete u Olimpijskom muzeju BiH. Prvobitna zgrada je izgorjela1992. Godine, pa se muzej danas nalazi pored Olimpijske dvorane Zetra. Kada budete imali vremena, posjetite Trebević, Bjelašnicu, Igman i Jahorinu.
Ovdje smo naveli neka od mjesta koja biste trebali posjetiti. Sarajevo također nudi ogromne shopping centre, kafiće, restorane, klubove koje možete posjetiti i zabaviti se.