Prema riječima Ivana Ristića, nestručnog meteorologa, u mjesecu julu predviđa se ponavljanje superćelijskih oluja. Dokazi snažno upućuju na to da će se ove intenzivne oluje, koje karakteriziraju vjetrovi poput uragana i mogućnost tuče, vratiti. Do kraja juna bit će dostupna točnija predviđanja u vezi s pojavom i intenzitetom ovih super oluja.
Praćenje temperature mora i oceana od iznimne je važnosti jer igra ključnu ulogu u razvoju superćelijskih oluja. Ristić naglašava da na nastanak ovih oluja izravno utječe temperatura mora, s kritičnim pragom od približno 27 Celzijevih stupnjeva.
U prvim danima jula prošle godine Jadransko more imalo je temperaturu od 29 stupnjeva, što je rezultiralo turbulentnim vremenskim uvjetima i 13. i 19. jula. Ivan Ristić upozorava da je trenutno stanje zabrinjavajuće, jer se bližimo kraju proljeća i početku ljeta.
Nedostatak značajnog hlađenja ove godine potaknuo je zabrinutost zbog neuobičajeno tople temperature mora. Zapravo, Atlantski ocean dosegnuo je najvišu zabilježenu temperaturu do danas. Porijeklo Golfske struje, smješteno u blizini afričke obale, trenutačno je izloženo neviđenim razinama vrućine, pojačavajući potencijalne opasnosti povezane s putovanjem.