Dinstanje je tehnika kuhanja koja podrazumeva termičku obradu većih komada mesa ili povrća u tečnosti, pri čemu se oni delimično kuvaju u njoj, a za razliku od klasičnog kuvanja, gde se manji komadi potpuno potapaju u tečnost, dinstanje je posebno korisno za pripremu žilavog mesa jer ga čini mekšim i sočnijim.
Za početnike u kuvanju, važno je naučiti pravilno dinstati meso kako bi se izbegla suvoća i očuvao ukus, dinstanje se preporučuje za postizanje sočnosti i mekoće kod tvrdih komadića mesa.
Postupak dinstanja se sastoji iz dva ključna koraka, a prvo se meso brzo zapeče na visokoj temperaturi sa malo masnoće da bi se površina karamelizovala. Zatim se temperatura smanjuje, a meso se lagano kuva u maloj količini tečnosti i ova metoda ne samo da poboljšava ukus jela, već i smanjuje potrebu za pranjem posuđa. Idealno posuđe za dinstanje su teški lonci sa poklopcem, kao što je dutch oven, koji se mogu koristiti na šporetu ili u pećnici.
Količina tečnosti je ključna razlika između dinstanja i klasičnog kuvanja. Kod dinstanja, veliki komadi mesa ili povrća kuvaju se u manjoj količini tečnosti, za razliku od potpunog uranjanja u veće količine tečnosti kod klasičnog kuvanja.
Evo koraka za uspješno dinstanje:
Zagrejte malo masnoće u loncu i kratko propržite meso sa svake strane dok ne dobije zlatno smeđu boju. Zatim izvadite meso i stavite ga na stranu, te u isti lonac dodajte iseckani luk i/ili beli luk, i dinstajte ih da dodaju aromu.
Deglazirajte lonac dodavanjem bujona, vina, piva ili vode, pa će ovo pomoći da se odvoje zapečeni delovi hrane sa dna lonca i kada tečnost većim delom ispari, vratite meso u lonac tako da bude delimično potopljeno u tečnosti.
Pokrijte lonac i nastavite sa dinstanjem na tihoj vatri ili u pećnici i prilagodite vreme kuvanja tipu namirnice – povrće zahteva kraće vreme kuvanja u poređenju sa većim komadima mesa, kako ne bi postalo previše mekano.