Zbog svog intenzivnog okusa, luk je veoma koristan sastojak koji može obogatiti ukus svakog jela, a bez obzira da li se koristi u kuvanom ili sirovom obliku, nudi mnogo mogućnosti u kulinarstvu. Ako se pravilno čuva, luk može ostati svjež mesecima, pružajući dugotrajni dodatak vašoj kuhinji.
Međutim, treba biti oprezan jer su naučnici identifikovali određene situacije u kojima konzumiranje luka može predstavljati zdravstveni rizik.
Večernji list izvještava da, iako je luk poznat po svojoj otpornosti i dugovječnosti, nije imun na propadanje, bez obzira na pažljivo čuvanje, na kraju će početi klijati.
Prirodno klijanje, koje nije specifično samo za luk već i za druge površine poput češnjaka i krumpira, prirodan je dio životnog ciklusa biljke. U odgovarajućim uslovima dolazi do klijanja, a zanimljivo je da se to može dogoditi i bez sadnje u zemlju. Postavljanje luka u dobro osvijetljeno, ugodno i vlažno okruženje ubrzava taj proces i ovo je znak biljkama da se bliži proljeće.
Na iznenađenje, konzumacija proklijalog luka nije štetna, sve dok nije istrunuo ili pokvaren, a sve komponente proklijalog luka su jestive, iako može imati gorak ukus umjesto karakteristične slatkoće.
Važno je pridržavati se upozorenja naučnika i izbjegavati konzumaciju luka koji je mekan, pokvaren ili plesniv jer pokvareni luk može biti toksičan i predstavlja potencijalnu prijetnju zdravlju.