Posjedovanje kvalitetne mašine za pranje veša i pravilno odabranog deterdženta omogućava efikasno uklanjanje prljavštine, čak i pri pranju u hladnoj vodi, slično kao i u toplijoj vodi. Međutim, određeni tipovi veša zahtijevaju posebnu pažnju.
Posteljinu i peškire uvijek treba prati na visokim temperaturama, idealno na 90 stepeni, kako bi se osigurala higijenska čistoća, a ostali komadi veša mogu se prati na nižim temperaturama što štedi energiju i produžava njihov vijek trajanja.
Važno je izbjegavati pretjeranu upotrebu deterdženta ili omekšivača jer to može imati negativne posljedice, dok previše deterdženta može uzrokovati začepljenje dozatora i neugodne mirise u mašini, a prekomjerni omekšivač može smanjiti upijajuću moć i otežati čišćenje odjeće.
Koristite preporučenu količinu deterdženta i pratite upute na pakiranju, a za posebno zaprljane komade veša preporučuje se korištenje odgovarajućeg programa pranja ili čak pokretanje dva ciklusa kako bi se osigurala potpuna čistoća.
Omekšivač nije neophodan za sve vrste veša; treba izbjegavati njegovu upotrebu za peškire, sportsku odjeću ili tkanine poput mikrovlakana i spandeksa, koje mogu izgubiti svoje karakteristike.
Prilikom sušenja, izbjegavajte automatsko sušenje za suhu i osjetljivu odjeću jer to može ubrzati trošenje i izblijedjivanje boja. Vunene i trikotažne predmete ne vješajte na konop jer mogu izgubiti oblik; umjesto toga, sušite ih na ravnoj površini.
Protresanje odjeće prije vješanja može pomoći u sprečavanju gužvanja, što olakšava peglanje. Redovno čišćenje mašine za pranje veša je ključno kako bi se izbjegli neugodni mirisi i bijele mrlje na odjeći. Preporuča se isprazniti mašinu odmah nakon pranja, očistiti gumu na vratima i redovno čistiti fioku za deterdžent kako bi se spriječilo nakupljanje ostataka.
Periodično pokretanje praznog ciklusa s dezinfekcijskim deterdžentom i sirćetom pomaže u održavanju čistoće i efikasnosti mašine.