Menopauza označava fazu u životu žene kada dolazi do značajnih hormonalnih promjena, obično nakon 50. godine života dok se smatra da ste ušli u menopauzu kada ne imate menstruaciju punu godinu dana, a ovaj proces je prirodan i predstavlja dio starenja, iako simptomi i intenzitet mogu varirati među ženama.
Menopauza se obično javlja oko 51. godine, ali hormonalne promjene mogu započeti već u tridesetim godinama, a kod nekih žena mogu početi u četrdesetim, a simptomi menopauze mogu uključivati valove vrućine, probleme sa spavanjem, noćno znojenje i promjene raspoloženja, iako neke žene možda neće iskusiti ove simptome.
Perimen0pauza je faza prelaska u men0pauzu, a tijekom perimen0pauze, jajnici počinju proizvoditi manje estr0gena i pr0gesterona, što uzrokuje nepravilne cikluse i to je znak da se tijelo priprema za kraj reproduktivne faze.
Početak perimen0pauze varira među ženama i može trajati nekoliko godina, a simptomi perimenopauze uključuju izostanak menstrua’cije, promjene u dužini ciklusa, valove vrućine, pojačano mokrenje, probleme sa spavanjem i promjene raspoloženja.
Upravljanje horm0nalnim promjenama nakon pedesete može značajno poboljšati kvalitet života, a savjetuje se posjet ginek0logu koji će vam pomoći u identificiranju simptoma i preporučiti odgovarajuće tretmane, a dr. Anna Kabeca, stručnjakinja za žensko zdravlje, preporučuje usvajanje zdravih životnih navika, uključujući pravilnu prehranu, dosljednu hidrataciju, kvalitetan san i redovnu fizičku aktivnost.
Za optimalno zdravlje, uključite raznovrsno zeleno povrće, proteine i dobre masti u svoju prehranu, kao i voće s niskim glikemijskim indeksom poput bobičastog voća, i također, minimiziranje stresa i redovno praćenje nivoa reproduktivnih hormona mogu pomoći u upravljanju simptomima.