Ako imate dijabetes, moguće je da ste se nekad susreli s visokim nivoom šećera, a ovo stanje, poznato kao hiperglikemija, ima određene simptome na koje treba obratiti pažnju, naročito kada je riječ o problemima s mokrenjem.
Iako hipoglikemija može utjecati na trudnice koje imaju dijabetes tipa 1 ili tipa 2, osobe bez dijabetesa također mogu doživjeti hipoglikemiju, posebno nakon nedavnog srčanog ili moždanog udara, među različitim simptomima visokog šećera, jedan od najizraženijih je pojačana žeđ praćena suhim ustima.
Ostali simptomi uključuju zamagljen vid, umor, iznenadni gubitak težine, želučane tegobe ili mučninu, koji mogu ukazivati na ovo stanje, a NHS također ističe dva glavna simptoma na koja bi trebalo obratiti pažnju prilikom odlaska u toalet.
Visok nivo šećera uzrokuje gubitak tečnosti iz ćelija, zbog čega bubrezi procesiraju veću količinu tečnosti, što dovodi do češće potrebe za mokrenjem, ako se budite tokom noći kako biste mokrili, to može biti znak da vaši bubrezi rade pojačano kako bi izbacili višak šećera, što također može ukazivati na dijabetes.
Infekcije urinarnog trakta, kao što su infekcije mjehura i bešike, često se javljaju kod osoba s visokim šećerom, a prepoznavanje infekcije može biti izazovno, ali postoje ključni simptomi na koje treba obratiti pažnju, a osjećaj peckanja prilikom mokrenja i zamućen urin mogu ukazivati na infekciju.
Kr’v u mokraći je također važan pokazatelj ovog problema, pa je preporučljivo posjetiti ljekara ako primijetite hematuriju, a iako se ovi nivoi razlikuju od osobe do osobe, NHS navodi da je cilj za mjerenje kod kuće obično 4 do 7 mmol/l prije obroka i manje od 8,5 do 9 mmol/l dva sata nakon obroka.
Ovaj se prosjek procjenjuje svakih nekoliko mjeseci, a standardni cilj za HbA1c je ispod 48 mmol/mol (ili 6,5% prema starom sistemu mjerenja), a ako imate pitanja u vezi sa simptomima, preporučljivo je obratiti se svom ljekaru opšte prakse.