Možda ste nedavno čuli pritužbe o lošoj kvaliteti sna, ili ste primijetili da vam je teško ustati ujutro, a U emisiji “Prva 150 minuta”, psihijatrica i psihoterapeutkinja dr. Irena Đorđević objasnila je uzroke problema sa snom, čimbenike koji utječu na kvalitetu sna, te načine za poboljšanje spavanja.
Što točno podrazumijevamo pod nesanicom i koliko sna je dovoljno, “Problemi sa snom, poput poteškoća u uspavljivanju, buđenje tokom noći ili prerano buđenje, mogu ukazivati na nisku kvalitetu sna, a preporučuje se da odrasli spavaju oko 8 do 9 sati, iako se potrebe razlikuju od osobe do osobe,” napominje dr. Đorđević.
Kako prepoznati postižemo li “normalan” san, Dr. Đorđević ističe da kvalitetan san omogućuje regeneraciju i opuštanje, te da se buđenje osvježeno ukazuje na dovoljno odmora, a kada kvaliteta sna opadne, umor postaje očit, a sposobnost koncentracije može opadati, uz osjećaj razdražljivosti i umora.
Za bolji san, dr. Đorđević preporučuje: “Sat vremena prije odlaska na spavanje isključite sve uređaje koji ometaju san i ostavite mobitel sa strane, dok se preporučuje usvajanje opuštajućih rituala poput tople kupke, pijenja čaja, slušanja umirujuće glazbe i postupnog opuštanja i ovo je poznato kao higijena spavanja i može značajno poboljšati kvalitetu sna.