0vaj trik ćete koristiti cijele zime: Evo trika da osušite odjeću za 2 sata, baš kao ljeti!

0vaj trik ćete koristiti cijele zime: Evo trika da osušite odjeću za 2 sata, baš kao ljeti!

Zimi, zbog smanjene količine sunčeve svjetlosti i niskih temperatura, sušenje odjeće u ormarima i na stalcima traje duže, što može dovesti do neugodnih mirisa i potrebe za ponovnim pranjem, a evo nekoliko savjeta kako efikasno sušiti rublje tokom cijele godine, bez obzira na sezonu:

Osigurajte dobru ventilaciju: Kada sušite odjeću u zatvorenom prostoru, redovno provjetravajte prostoriju kako biste omogućili pravilnu cirkulaciju zraka. Ovo će ubrzati sušenje i smanjiti rizik od vlage i pojave plijesni.

Izbjegavajte sušenje na radijatorima: Iako se odjeća na radijatorima može brzo osušiti, to može povećati vlagu u prostoru, što pogoduje razvoju bakterija i plijesni. Bolje je koristiti stalak za sušenje postavljen na prozračnom mjestu.

Pravilno korištenje sušilice: Ako koristite sušilicu, nemojte je pretrpavati. Ostavite dovoljno prostora između komada odjeće kako bi zrak mogao slobodno cirkulirati, čime ćete skratiti vrijeme sušenja i smanjiti gužvanje odjeće.

Iskoristite vanjski prostor: Čak i tokom zimskih dana, objesite odjeću na otvorenom kada je sunčano. Na niskim temperaturama tkanine se mogu smrznuti, ali će se brzo osušiti nakon što ih unesete u toplu prostoriju, a neugodni mirisi će nestati.

Metoda s ručnikom: Ako nemate sušilicu, možete ubrzati proces koristeći čisti suhi ručnik. Vlažnu odjeću stavite zajedno s ručnikom u perilicu rublja i uključite dodatnu centrifugu. Ručnik će upiti višak vlage, što će ubrzati sušenje.

Peglanje blago vlažne odjeće: Odjeća koja je još blago vlažna može se glačati kako bi postala glatka, a toplina pegle dodatno će osušiti tkanine i djelovati kao dezinficijens.

Primjenom ovih metoda možete efikasnije osušiti odjeću i izbjeći neugodne posljedice usporenog sušenja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *