Neugodan miris urina može imati različite uzroke, od dehidracije i ishrane do upotrebe lijekova i prisutnosti infekcija i razumijevanje potencijalnih uzroka može pomoći u razlikovanju bezopasnih stanja od onih koja zahtijevaju medicinsku pažnju, a sada ćemo pričati i o najčešćim uzrocima neprijatnog mirisa urina:
Dehidracija: koja za simptome ima tamnožut urin sa izraženim mirisom i u pitanju je nedostatak tečnosti povećava koncentraciju uree u urinu, dok u tome slučaju trebate povećati unos vode i tečnosti poput nezaslađenih čajeva.
Određene namirnice kao šparoge, bieli luk i piskavica, prokulice i kari koje mogu promijeniti miris urina i proteinska ishrana jer višak proteina povećava nivo uree i intenzivira miris.
Prekomjerna konzumacija kafe: Spojevi iz kafe metaboliziraju se i izbacuju kroz urin, što dodaje specifičan miris i u tome slučju smanjite unos kafe i povećajte unos vode.
Lijekovi i suplementi kao antibiotici mogu utjecati na miris urina zbog načina na koji se razgrađuju, neki vitamini (posebno B kompleks) daju neonsku boju i karakterističan miris urinu, dok trebate znati da ove promjene su obično privremene i bezopasne.
Infekcije mokraćnih puteva (UTI): Tamniji urin sa mirisom amonijaka, učestalo mokrenje, osjećaj peckanja i tu je potrebna medicinska dijagnoza i terapija antibioticima.
Obratite se ljekaru ako imate neprijatan miris urina traje duže od nekoliko dana i primijetite tamnu boju urina uz b0l u donjem dijelu stomaka, učestalo i b0lno mokrenje, osjećaj vrtoglavice ili nesvjestice, te morate znati da pravovremena reakcija na simptome može spriječiti ozbiljnije zdravstvene komplikacije.