Koje proizvode je bolje prati ručno nego u mašini za suđe: Iako mašina za pranje posuđa štedi vrijeme i energiju, određeni predmeti zahtijevaju pažljivo ručno pranje kako bi se izbjegla oštećenja. Evo nekoliko vrsta posuđa koje je bolje oprati spužvom i deterdžentom:
Drveno posuđe: Drvene daske za sječenje i varjače osjetljive su na vlagu i toplinu, pranjem u mašini mogu se iskriviti ili napuknuti, pa ih je sigurnije prati ručno.
Kristalno posuđe: Lomljivi kristalni predmeti, poput čaša ili ukrasnog posuđa, mogu se lako oštetiti u mašini, ručno pranje je najbolji način da sačuvate njihovu ljepotu i integritet.
Lonci i tave od livenog željeza: Ovo posuđe ne podnosi pranje u mašini, jer može izgubiti zaštitni sloj i postati podložno hrđanju, operite ih ručno, a nakon pranja temeljno osušite.
Rende: Mašina za suđe često ne može temeljno očistiti rende, što može ostaviti ostatke hrane poput sira, ručno pranje je efikasnija opcija.
Neprijanjajuće tave: Iako su neke neprijanjajuće tave označene kao sigurne za mašinu, mnoge mogu izgubiti svojstvo neprijanjanja, kako biste produžili njihov vijek trajanja, preporučuje se ručno pranje.
Bakarno posuđe: Bakarni sloj može potamniti ili izgubiti sjaj nakon pranja u mašini, ručno pranje pomaže da zadržite njegov prepoznatljivi izgled.
Termo šoljice: Čak i one označene kao sigurne za mašinu mogu pretrpjeti oštećenja, visoke temperature mogu uništiti vakuumsku brtvu ili uzrokovati zadržavanje vode između slojeva, što može izazvati neugodan miris.
Skupocjeni noževi: Pranjem u mašini noževi mogu izgubiti oštrinu, a oštrice se mogu oštetiti, operite ih ručno i odmah ih osušite kako biste ih zaštitili.
Predmeti s naljepnicama: Ako ostavite naljepnice na teglicama ili drugim predmetima, tokom pranja u mašini ljepilo može začepiti filter, prije pranja uklonite naljepnice.