Srce je ključni mišić ljudskog tijela, a njegovo zdravlje zavisi od mnogih faktora, uključujući uravnoteženu prehranu, redovnu tjelesnu aktivnost i dovoljan odmor, iako naši svakodnevni izbori značajno utiču na kardi0vaskularni sistem, jednako je važno prepoznati ulogu noćnih rutina u očuvanju zdravlja srca.
Stručnjaci ističu da je kvalitet sna, ili njegov nedostatak, usko povezan s radom srca i p0remećaji spavanja, poput nesanice, mogu povećati rizik od kardi0vaskularnih problema, uključujući povišen pritisak, srčane b0lesti i srčanu insuficijen’ciju.
Povezanost nesanice i krvnog pritiska je posebno značajna, kardiologinja dr. Katie Tomaško naglašava da loš san može negativno uticati na srce, posebno ometajući prirodno snižavanje pritiska tokom spavanja.
U normalnim okolnostima, pritisak opada dok spavamo, što omogućava srcu i sud0vima da se opuste, međutim, poremećen san sprečava ovaj proces, što dodatno opterećuje srce.
Hronična nesanica i česta buđenja tokom noći mogu uzrokovati stalno povišen pritisak, što značajno povećava rizik od kardi0vaskularnih b0lesti, a hipertenzija, poznata i kao visok pritisak, glavni je uzročnik ovih b0lesti i često je povezana s problemima spavanja.
Dugotrajna neispavanost može dovesti do trajno visokog pritiska, 0štećenja sudova i povećanog rizika od srčanih b0lesti i m0ždanog. Ključni faktor ovih štetnih posljedica nesanice na kardi0vaskularni sistem je njen uticaj na funkciju sudova i srčani ritam.
Nesanica također može uzrokovati h0rmonsku neravnotežu, povećanje nivoa kortizola, hormona stresa, što dodatno 0pterećuje srce i povećana razina kortizola može uzrokovati zadržavanje soli i vode u tijelu, što povećava pritisak.