Zbog svog intenzivnog okusa, luk je svestran sastojak koji može obogatiti okus bilo kojeg jela, bilo da se koristi sirov ili kuhan, nudi širok spektar mogućnosti u kulinarstvu. Uz pravilno skladištenje, luk može ostati svjež mjesecima, pružajući dugotrajnu vrijednost za vašu kuhinju.
Međutim, važno je biti oprezan jer su znanstvenici identificirali jednu specifičnu situaciju u kojoj luk može predstavljati zdravstveni rizik.
Večernji list izvještava da unatoč svojoj dugotrajnosti, luk nije imun na promjene, te bez obzira na pažljivo skladištenje, klijanje luka je neizbježan proces.
Prirodno klijanje, koje se događa ne samo kod luka već i kod povrća poput češnjaka i krumpira, sastavni je dio životnog ciklusa biljke, a pod povoljnim uvjetima, luk će klijati, a zanimljivo je da to može nastati i bez slijetanja u zemlju.
Postavljanje luka u dobro osvijetljeno, ugodno i vlažno okruženje potiče proces klijanja, te ovaj fenomen signalizira biljkama da se približava proljeće.
Na moje iznenađenje, konzumacija proklijalog luka ne predstavlja zdravstveni rizik, pod uvjetom da nije u raspadanju ili gnječenju. Ono što se može još reći jeste da svi dijelovi proklijalog luka su jestivi, iako ima gorak okus umjesto slatkog.
Važno je pridržavati se upozorenja znanstvenika i izbjegavati konzumaciju luka koji je mekan, pokvaren ili pljesniv, a luk koji je istrunuo može postati toksičan i predstavljati prijetnju zdravlju.