Modrice mogu izazvati zabrinutost, posebno kada se pojave bez očiglednog razloga, a ove promjene na koži nastaju zbog oštećenja krvnih sudova ispod nje, obično uslijed udar’ca ili fizičke traume, međutim, čak i bez direktnog fizičkog kontakta, postoji niz faktora koji mogu uzrokovati nastanak modrica.
Dr. Corey Fisher, stručnjak iz Cleveland klinike u Sjedinjenim Državama, ističe nekoliko glavnih uzroka slučajnih modrica, a jedan od ključnih faktora su dodaci ishrani koji sadrže sastojke poput bijelog luka, đumbira, ginka, ginsenga, omega-3 masnih kiselina i vitamina E i ovi suplementi mogu utjecati na tromb0cite i proces zgrušavanja kr’vi, čime se povećava vjerovatnost nastanka modrica.
Žene su posebno sklone pojavama modrica, ro je često povezano s tanjom kožom u odnosu na muškarce, kao i utjecajem hormona, posebno estrogena, na strukturu krv’nih sudova, a s godinama, posebno nakon 60. godine života, koža postaje tanja, a krvni sudovi krhkiji, što dodatno povećava šanse za pojavu modrica.
Također, određeni lijekovi koji se koriste za liječenje raznih zdravstvenih problema mogu povećati rizik od nastanka modrica, a ova skupina lijekova uključuje razrjeđivače krvi, kao i neke antidepresive i kortikosteroide, koji mogu utjecati na funkciju trombocita ili uzrokovati stanjivanje kože, iako modrice mogu biti zabrinjavajuće, većina njih nije ozbiljan zdravstveni problem i obično nestaju unutar nekoliko tjedana.