Prokoško jezero se inače nalazi na planini Vranici u Bosni i Hercegovini, a to se jezero nalazi na 1636 metara nadmorske visine, dok je od mjesta Fojnica udaljeno oko 22 kilometra. Sve od 2005. godine je ovo jezero zaštićeno područje, a do ovoga divnog jezera se dolazi iz Fojnice, gdje su duž puta postavljeni putokazi.
Jezero se nalazi na dužini od 426 metara i širine je 191 metar, a ima maksimalnu dubinu od 13 metara, pa je dugo godina radi svega toga što nudi bitna turistička destinacija. Prokoško jezero neki u današnje vrijeme zovu Gorskim okom, a okolina njega je 1982. godine proglašeno regionalnim parkom prirode pa je to postalo zona zaštite. Ipak, 2005. godine je ovo područje proglašeno spomenikom prirode, dok je jedna destinacija koja nudi pravi odmor za dušu.
Prokoško jezero je inače okruženo sa drvenim pastirskim kolibama koje su pravljene od drveta i trupaca, a jezero se inače puni vodom iz ledenika, podjezerskih i okolnih izvora koji su locirani u podnožju Debelog brda, topljenjem snijega sa okolnim padinama i atmosferskim talozima.
Kako bi posjetioci došli do ovog poznatog jezera, onda mogu ići putem iz Fojnice uzvodno do Tocila, gdje nakon toga dolazi makadamski put uz rječicu Jezernicu i Hrid, dok pored ovih jednodnevnih izgleta Prokoško jezero nudi mogućnosti i dužeg ostajanja, pa su tako neka prenoćišta i pretvorene u prodavnice i restorane koje nude domaću hranu.
Prokoško jezero je smatrano kao jedno od najljepših mjesta u Bosni i Hercegovini gdje se zaista može uživati u čistoj i netaknutoj prirodi, pa se opet i za posjetioce nalazi sav komfor koji im je potreban. Ono što je veoma divno oko ovog mjesta jeste jutro jer sigurno nema ništa ljepše nego se probuditi uz pogled na ovo divno jezero i sjesti na neku od drvenih klupa, te doručkovati sa prijateljima ili porodicom.
Lokalci će za posjetioce imati u ponudi domaći sir i kajmak, neku pitu ili domaći hljeb, pa se i nije toliko potrebno brinuti kada je u pitanju hrana. Jedna od aktivnosti koja može da se radi na ovome mjestu jeste penjanje na planinu Vranicu, koja ima nekoliko vrhova koji nalaze blizu jedan drugog.
Osim toga će ljudi koji se budu htjeli penjati i šetati imati priliku da uživaju u prelijepij prirodi koja ih okružuje sa svih strana tokom čitave njihove šetnje. Ipak, ovo jezero nije toliko posjećeno, dok neki smatraju da je to radi puta koji nije baš dobro uređen pa lokalci savjetuju da je najbolje doći sa nekim terenskim automobilom. Ali ipak sve to vrijedi jer oni koji tamo dođu će imati osjećaj kao da sve to imaju za sebe.