Sada je došlo vrijeme kada se pripremaju razne zimnice, a danas vam donosimo trikove za pravljenje kiselog kupusa kod kojeg je tajming ključan. Kako bi imali najbolje rezultate, onda se i preporučuje počettak procesa do kraja oktobra od sredine novembra.
Bitno je i izabrati odgovarajuće sorte kupusa, a vrsta Kiose ili Balkan su optimalni izbor za proizvodnju visokokvalitetnog kiselog kupusa, pa je tokom procesa selekcije bitno pregledati kupus da li on ima znakova truljenja ili oštećenja i provjerite da li je svjež.
Morska sol će vam trebati, grančice komorača, hren i cvekla koji će dati boju, a trebat će vam posuda za držanje kupusa tokom pripreme, te rešetka i uteg za sabijanje kupusa. Temeljito očistite posudu prije korištenja, pa pored toga operite i očistite gornji sloj listova kupusa.
Počnite tako što ćete cveklu da operete i ogulite prije nego što je isječete na četvrtite, te onda operite hren i pomiješajte ga sa začinim u sredini kupusa. Na svaki litar vode koji dodate je potrebno dodati 40 grama morske soli.
Otopinu zagrijte dok ne postigne tačku ključanja i kada proključa sklonite ga sa vatre i ostavite da se hladi, a kada se rastvor hladi onda ga prelijte preko kupusa, pazeći da on bude prekriven sa slanom vodom na minimalnoj dubini od 10 cm. Rešetku stavite na vrh kupusa i pritisnite ga teškim predmetom. Treći dan možete da krenete sa procesom prelivanja kiselog kupusa i tokom prve sedmice se preporučuje svakodnevno prelivanje kiselog kupusa, pa u drugoj sedmici to radite svaki drugi dan i u trećoj sedmici dva puta sedmično, a za nekih 25 dana je kupus spreman za konzumaciju.