Osobe s oslabljenim imunološkim sustavom i sklone infekcijama uha trebaju posebnu pažnju posvetiti prepoznavanju znakova i simptoma upale uha kako bi pravovremeno reagirale i ubrzale proces ozdravljenja, a upale uha mogu biti vrlo neugodna i bitno je da ih se prepozna na vrijeme kako bi se spriječile komplikacije.
Početni simptomi često uključuju osjećaj iritacije ili svrbeža unutar ušnog kanala, koji, ako se zanemari, može prerasti u ozbiljnije stanje, a uši mogu postati crvenkaste iznutra i izvana, počevši od blagog crvenila koje se može povećati kako infekcija napreduje, a zatim može doći i do oteklina koja prelazi granice uha.
Oteklina tekućine bez mirisa također može ukazivati na infekciju uha, a 0vaj simptom može započeti kao manji problem, ali se može pogoršati kako infekcija napreduje, uz moguće oštećenje sluha ili osjećaj zvonjave u uhu. U ozbiljnijim slučajevima, mogu se primijetiti natečeni limfni čvorovi na vratu, što ukazuje na ozbiljnu upalu limfnih čvorova zbog potpune opstrukcije ušnog kanala.
Važno je izbjegavati upotrebu pamučnih štapića ili drugih predmeta koji nisu namijenjeni za umetanje u ušni kanal, jer oni mogu gurnuti ušni vosak dublje ili iritirati kožu, što može dovesti do pucanja kože, također, treba izbjegavati grebanje ušiju stranim predmetima poput ključeva ili pribadača kako bi se spriječili dodatni problemi.
Upotreba kape za plivanje ili čepića za uši može biti korisna preventivna mjera za osobe sklone upalama uha, posebno prilikom izlaganja vodi, a nakon što izađete iz vode, važno je pravilno osušiti uši kako biste uklonili višak vlage. Ako primijetite da je voda ostala zarobljena u uhu, preporučuje se korištenje sušila za kosu na niskim postavkama kako biste izbjegli nelagode ili oštećenja.