Za kafu smo svi znali, ali 0vo povrće je najg0re za štitnu žlijezdu

Za kafu smo svi znali, ali 0vo povrće je najg0re za štitnu žlijezdu

Štitna žlijezda je mala žlijezda u obliku leptira koja se nalazi u vratu i ona je odgovorna za proizvodnju hormona koji regulišu različite telesne funkcije, uključujući metabolizam, rad srca, telesnu temperaturu, rast i razvoj, a njene funkcije mogu značajno uticati na zdravlje.

Jedan od važnih nutrijenata za zdravlje štitne žlijezde je selen, koji se može naći u orašastim plodovima, preporučuje se konzumacija jednog brazilskog oraha dnevno zbog njegovog visokog sadržaja selena, morske alge su još jedan odličan izvor, jer sadrže jod koji je neophodan za funkciju štitne žlijezde.

Ipak, prekomerni unos joda može biti štetan, posebno za osobe sa Hashimoto0vom b0lešću, pa je važno da se posavetujete sa lekarom pre nego što povećate unos joda, jaja su takođe korisna, bogata su proteinima, vitaminom B12 i holinom, kao i selenom, jodom i tirozinom, koji su važni za proizvodnju hormona štitnjače.

Govedina pruža proteine, gvožđe i cink, što podržava imuni sistem i zdravlje štitne žlijezde, lisnato povrće poput spanaća bogato je antioksidansima i vitaminima B, koji štite štitnu žlezdu i pomažu metabolizmu.

Povrće iz porodice krstašica, kao što su brokoli i karfiol, najbolje je kuvati, jer sirovo može sadržavati supstance koje ometaju rad štitne žlijezde, a osobe sa hipotireozom treba da budu oprezne sa konzumacijom soje, koja može smanjiti delotvornost lekova, pa se preporučuje čekanje najmanje sat vremena nakon uzimanja lekova pre nego što se jede soja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *