Suprotno popularnom mišljenju, dlake na bradi nisu isključivo rezervirane za muškarce jer žene takođe mogu imati ovu pojavu, dok sve žene imaju dlake na licu i tijelu, ali su one obično tanje i svjetlije, što ih čini manje vidljivima.
Ipak, osobe s tamnijom kožom često imaju tamnije dlake na bradi u odnosu na one s svjetlijom kožom ili plavom kosom, gubitak kose kod žena može se javiti u starijoj dobi ili kao rezultat hormonalnih poremećaja.
Ponekad može ukazivati na ozbiljnije zdravstvene probleme, prekomjeran rast dlaka na tijelu i licu kod žena naziva se hirzutizam, a može se pojaviti zbog različitih uzroka. Kako žene stare, naročito nakon 80. ili 90. godine, može doći do povećanja dlaka na licu, što može početi i ranije, naročito tokom menopauze zbog smanjenja razine estrogena.
Genetska predispozicija također može igrati ulogu, pa je korisno pratiti obrasce rasta dlaka u porodici, a privremeni rast dlaka može biti rezultat hormonskih promjena tokom trudnoće.
Policistični jajnici, još jedan h0rmonalni poremećaj, karakteriziraju neredovite menstruacije, prisutnost policističnih jajnika i višak androgena, poznatih kao “muški hormoni”. Prekomjerna količina kortizola kod osoba s Cushingovim sindromom može uzrokovati različite simptome, uključujući rast dlaka na licu, strije, debljanje, smanjenu seksualnu želju, te oslabljene mišiće i kosti.
Postoji nekoliko metoda za uklanjanje neželjenih dlačica, kao što su depilacija voskom, čupanje, brijanje ili lasersko uklanjanje dlaka, a ako ste zabrinuti zbog prekomjerne dlakavosti, preporučuje se da potražite savjet stručnjaka kako biste utvrdili uzrok i istražili odgovarajuće opcije liječenja.